Tarih:   04-Mart-2012-16:37:03 | Okunma Sayısı : 3798
ŞEHMUS TEMİZ
temiz_21@hotmail.com
ÇOCUK KAÇIRMA OLAYLARI!

Çocuk kaçırma olayları, çocukların yanında, aileleri ve toplumları ruhsal buhranlara sokan çok vahim durumlardır. Büyük şehirlerde sıklıkla yaşanan bu olaylar münferiden de olsa Batman’da da vuku bulmaktadır.
Şehrin büyümesi, okulların çoğalması,  ailelerin duyarsızlığı ve yetkililerin ilgisizliği Batman’ı da tehlike potasına koydu. Tehlike derken birilerini telaşlandırmak veya birilerini suçlamak niyetinde değiliz. Ortadaki gerçeği, sinsi sinsi yaklaşan felaketi duyurmak ve tedbirini aldırmaktır amacımız.
Şehrimizde arada bazı söylentiler çıksa da çok fazla somut olaya rastlanmamaktaydı. Beklide bazı olaylar yaşanıyor da resmi kayıtlara yansımıyor yada sayfalarımızda yer almıyordu…
Bunu bana düşündürense, geçen hafta bir okurumuzun başından geçen olay;
Çocuğu Kuyubaşı Toki’deki okula giden okurumuz, çökmüş bir şekilde geldi. Ne bu hal diye sorunca, günlerdir uyuyamıyorum diye söze girdi. Kısaca; çocuğu okuldan çok yakın denebilecek mesafedeki evine dönerken, bir kişi çocuğun yanına yaklaşıp baban şu arabanın içerisinde seni bekliyor deyip arabaya davet ediyor. Çocuk arabaya doğru yürürken yanındaki arkadaşı, “baban arabada değil kaç” diye bağırınca kaçarlar.
Arkadaşının dikkati sayesinde kurtulan 8 yaşında ki R. olayı ailesine de anlatmaz. Ailesinin haberiyse çocuğu kurtaran arkadaşının olayı günler sonra tesadüfen ailesine anlatmasıyla ortaya çıkar.
Aile çöküyor, okula gidiyor, daha öncede benzer bir olayın yaşandığı kendisine iletip ailelerin duyarsızlığından şikâyet ediliyor. Polise gidiyor orası jandarma bölgesi diyor…
Ne yapacağını şaşırıyor…
Biz bunu konuşurken yanımızda oturan bir arkadaşımız, “geçenlerde 19 Mayıs mahallesinde bizim bir akrabamızın çocuğunu da bisikletli birisi kaçırmaya yeltenmişti” dedi.
Bir anda iki olayı duyunca bu vahim durumun çokta münferit olmadığını öğreniyoruz.
Genelde kenar mahallelerde yaşanan bu olaylara karşı yetkililer bir önlem alıyorlar mı?
Bu mahallelerde yaşayan ailelerin çocuklarına duyarsız olması, ana sınıf öğrencilerini bile okula yalnız göndermeleri, yaşanan benzeri olaylarda çokta takipçi olmamaları yetkilileri temize çıkarır mı?
Asla!!!
Acı ve telafisi mümkün olmayan olaylar yaşanmadan birilerinin bir şeyler yapması gerekir. Milli eğitimin ve Emniyet güçlerinin oturup tartışmalı ve okul önlerinin güvenliği için tedbirler alınmalıdır. Polis mi konur, kameramı yerleştirilir, özel güvenlikçi mi tutulur bilmem. Ama bu işin ciddi sonuçları olmadan tedbirinin alınması elzemdir.
Bu toplum çok büyük travmalar yaşadı.
Bu toplumun yeni travmalar yaşamaması için işin başında tedbirinin alınması gerekiyor.
Aileleri bilinçlendirmek eğitimcilerin işi tedbirini almaksa emniyetçilerin, uyarmaksa bizim…
“Biz demiştik” laflarını artık söylemek istemiyoruz! Duyarsız dediğimiz aileler ve yetkililer bizi mahcup etsin istiyoruz
Geliyorum diyen felaketlerin tedbirinin alındığı, acıların yaşanmadığı, her olayda herkesin üzerine düşeni yaptığı yarınlar dileğiyle, sağlıklı ve mutlu kalın...
  • Yorumlar
  • Yorum Yaz
  • Paylaş

***  Bu Haber İçin Toplam 1 Yorum Girilmiş ***
asya sungur 10:13:09 | 2012-03-06
önemli bir konu Allah çocuklarımızı kötülerden korusun
Yorum Yaz
İsim
E Posta
Mesaj
Kodu Giriniz

ŞEHMUS TEMİZ | Diğer Makaleleri