Tarih:   24-Kasım-2011-12:37:27 | Okunma Sayısı : 4978
NİZAMETTİN İZGİ
n.izgi@hotmail.com
BATMAN SANAT TİYATROSU…

Batman’ın Tiyatro tarihçesinden kısa bir kesit verdikten sonra 2007 yılında kurulan Batman Sanat Tiyatrosunu sizlere tanıtacağım.

Tiyatro, Batman’ın çok önemli sosyal ve kültürel aktivitelerinden biriydi. 1972 yılında Gazeteci Halûk Yargıcı, İbrahim Halil Diyarbakırlı, merhum Eğitimci Reşat Aksoy, bendeniz Nizamettin İzgi, emekli Belediye Muhasebe müdürü Nurettin Sapan ve isimlerini hatırlayamadığım çok sayıda kişi bir araya gelerek Cengiz Topal İlkokulunda tiyatro çalışmalarını başlatmıştı.

 

Yıllar süren çalışmalar sonrasında tuluat yapan bu ekip birçok kez sahne almış ve Batmanlı izleyicilere tiyatroyu sevdirmişti. Hele hele 1974 Kıbrıs Barış Harekâtından sonra sahnelenen “Eşeğe Rum demişler, hayvan kahrından öldü” oyunu aylarca Batman ve çevre illerde kapalı gişe oynamıştı.

 

Batmanlılar tiyatroyu o yıllardan beri biliyordu. Ardından Türkiye’nin en ünlü tiyatro gurupları sık sık Batmana gelerek Site sinemasında sahne almışlardı. Bugün halâ bilinen ve sahnelenen 72. Koğuş, Devri Süleyman gibi oyunlar Batmanda oynanmış, hatta oyun sırasında yasak getirilen “Devri Süleyman” oyununu yasallaştırmak için, oyunun yönetmeni anında “Devri Süleyman” yazılı tabelayı kaldırarak onu “Devri Küheylan” ile değiştirmiş ve bu durum Türkiye’de konu olmuştu.

 

Anlayacağınız, Batmanlılar tiyatroyu 35 yıl öncesinden biliyor ve seviyorlardı. İşte bunun sevgisinden olacak ki; o dönemin amatörleri gibi tiyatro yapan Batman gençleri Mehmet Seven’in etrafında toplanmaya başlıyorlardı.

 

Bütün zorluklara ve sıkıntılara rağmen Tiyatroculuğu meslek olarak kabul eden Mehmet Seven, oluşturduğu gurupla yavaş yavaş kendisini duyurmaya başladı. Aslında kolay değildi. Bir ekip kurmak, onlara tiyatroyu sevdirmek, sahneye çıkmalarını sağlamak düşünüldüğünden çok çok zordu.

 

Ancak Mehmet Seven inad etti ve sonunda başardı!

 

Batman Sanat Tiyatrosunu yerleşik hale getiren Seven, planlı, programlı, istikrarlı ve sistematik bir tiyatro anlayışını hayata geçirerek bunu gençlere aşıladı. Kapıları zorlayıp eski Kültür müdürlüğü salonunun kendilerine tahsis edilmesini sağladı. Sonrasında her Perşembe günü büyüklere, Cumartesi günü de çocuklara sunduğu oyunlarla 2008 yılının 5 ayında 13.500 seyirciye ulaştı.

 

2008 yılında “Kördöğüşü” ve “Deliriyoruz”u büyüklere, “Sevgi barışla”yı küçüklere oynayan Batman Sanat Tiyatrosu bu zaman dilimi içinde 46 kez perdelerini açtı. 2009 yılında Muzaffer İzgü’nün “Sınır” oyununu sahneleyen ekip artık kabuğuna sığmıyor ve hinterlantını genişletiyordu. Nitekim Siirt, Diyarbakır, Mardin ve Van illerine turne düzenleyen BST. hedef büyütüyor ve bir sonrasında bu kez Burdur, İzmir, Adana ve İzmir’de sahneye çıkıyorlardı.

 

Ekip 2010 yılında “Kamyon” adlı oyunuyla Batmanlı seyircilerin huzuruna çıkarken çocukları unutmuyor, onlar için de Samed Bahrengi’nin “Küçük Kara Balık” isimli eserini sahneye uyarlıyordu.

 

4. yaşına giren Batman Sanat Tiyatrosu, yeni sezonda “Çıkmaz sokak” “Gülmeyi unutan kral” ve “Gardiyan” adlı 3 farklı oyunla çalışmalarını sürdürüyor. Mehmet Seven, bakın neler söylüyor:

 

“Her Perşembe gecesi sahneye çıkarak Devlet Tiyatrosu, ya da şehir tiyatrosu gibi yerleşik bir tiyatro formatıyla pek çok şehirde olmayan kültürel bir akış sağladığımız Batmanda gün geçtikçe yükselen kıyas ve eleştiri kültürü oluşmaktadır. Biz bıkmadan, usanmadan ve tüm engellere rağmen yolumuza devam etmek istiyoruz. 4 yıl gibi kısa bir sürede 100 bin seyirciyle buluştuk, 342 defa perdelerimizi açtık. Bizim herhangi bir talebimiz yok, yeterki ilimiz yetkilileri biraz destek versinler, Batman Tiyatrosunu kabul edip oyunlarımızı izlesinler. Ben ve arkadaşlarım elimizden geleni yapıp Batman’da tiyatroyu sürdürmek istiyoruz. Yeterki, yöneticilerimiz ve halkımız bizleri izlemeye devam etsin…”

 

Bu konuda yıllarca sömürülmedik mi?

 

Birisini aracı kullanarak adı-sanı bilinmeyen sözde tiyatro gurupları Batmandaki İlköğretim ve Lise dengi okullara haftalarca oyun oynayıp öğrencilere hiçbir şey vermeden Batmanlıların parasını alıp gitmediler mi?

 

Bundan ders çıkardığımız an, şehrimize ait bir tiyatronun ne kadar faydalı olacağı kendiliğinden anlaşılacaktır.

 

Batman Şehir Tiyatrosunun oyunlarına bundan sonra sizler de gidin.

 

Göreceksiniz ki; gençlerimiz iyi şeyler yapıyor, iyi oyunlar sergiliyorlar.

 

Bu tür sosyal etkinliklerin bizleri ileriye götürdüğünü de akıllarınızdan çıkarmayın.

 

Tiyatromuza da destek verelim.

 

Hoşça kalınız...

  • Yorumlar
  • Yorum Yaz
  • Paylaş
***  Bu Haber İçin Yorum Girilmemiş  ***
Yorum Yaz
İsim
E Posta
Mesaj
Kodu Giriniz

NİZAMETTİN İZGİ | Diğer Makaleleri