Tarih:   28-Haziran-2013-17:18:59 |  Okunma Sayısı : 3724
BRADER; SÜREÇTEN UMUTLUYUZ

Kürt müziğinin usta seslerinden sanatçı Brader Batmandaydı.
Denge TV’ye konuk olan sanatçı Brader ve Müzisyen oğlu Memo, geldikleri Batmanda canlı yayın konuğu oldular. Gazetemize konuşan Brader, barış ve diyalog sürecinden umutlu olduklarını belirtti. Kürt halkının barış sürecine destek verdiğini ve umutlu olduklarını dile getiren Brader, sürecin sekteye uğramaması temennisinde bulundu. Önümüzdeki hafta yeniden Batmana gelerek cezaevindeki mahkûmlara yönelik Denge TV’de ‘Özgürlük Mahkûmları’ adlı bir program yapmayı düşündüğünü ifade eden Brader, “süreç ile beraber Batmana ve memlekete daha fazla gelmeyi düşünüyorum” dedi.
SÜREÇ SIKINTILI GİTSE BİLE YERİNE OTURACAKTIR

Gazetemizden Halit Biliz ile görüşen ve sanatsal çalışmaları hakkında bilgiler veren Brader, sazı ve müziği ile Kürt Halkının taleplerini ve yaşadıklarını anlatmaya devam edeceğini belirterek “bir yandan barış sürecinden beklentilerin olduğu gibi olumlu sonuçlanması yönünde umut var. Kürt tarafında gördüğüm kadarıyla herhangi bir pürüz ya da süreci sekteye uğratacak bir sıkıntı yok. Ancak Devlet ve Hükümet kanadında pürüzler olduğunu düşünüyorum. Hükümet kendi içindeki bazı çatlak seslerden dolayı süreci tam işletemiyor” dedi.
BRADER KİMDİR

Asıl adı Mehmet Şerif Torundur. Mardin’e bağlı Musika köyünde doğan Braderin babası, Musika Köyü ve civarda tanınan ünlü bir dengbej (ozan)dı. Braderin, müziğe olan tutkusu aslında babasından geliyordu. İlk müzik çalgısını ayakkabılarını bir eskiciye vererek aldığı kavaldır. Daha sonra abisi Braderin isteğiyle ona bir bağlama aldı ve henüz 16 yaşındayken bağlama çalmayı da öğrenmişti. Brader küçükken annesinin ona hacdan getirdiği bir teyp ile Türkçe şarkıları Kürtçe ye çeviriyordu. Lisedeyken bu tür müzikler ürettiği için 3,5 ay cezaevinde kaldı. Bir röportajında sadece şarkı söylemek istediği için bunu yaptığını söylemişti. Hapishaneden çıktıktan sonra 1986’da ülkeden sürgün edildi ve Hollanda’ya yerleşti. 2004 yılında ise Türkiye'ye giriş yasağı kaldırıldı. Brader aynı zamanda resim çiziyor ve makalelerle uğraşıyor. 
  • Yorumlar
  • Yorum Yaz
  • Paylaş
***  Bu Haber İçin Yorum Girilmemiş  ***
Yorum Yaz
İsim
E Posta
Mesaj
Kodu GirinizSON DAKİKA Kategorisindeki Diğer Haberler
“Mania planı” konusunda Belediyenin sorumluluğu yok…”| 24-Mayıs-2015-21:48:06
Katliam davası başka yere gidiyor| 22-Mayıs-2015-20:35:38